VšĮ Jūrininkų sveikatos priežiūros centras

Taikos pr. 46, LT-91213 Klaipėda, Lietuva

Gripas ar peršalimas
2019-01-04
image

Gripas ar peršalimas? Kiekvieną kartą pajutus pirmuosius negalavimo požymius, daugumai žmonių iškyla šis klausimas. Nejaugi šios dvi ligos yra tokios skirtingos? Iš tiesų- taip, nes ne kiekvienas temperatūros pakilimas ar sloga yra gripas. Kaip tai atskirti ir ką daryti?

Prasidėjus kosuliui ir galvos skausmui, dažnai pacientai nieko nedaro ir tikisi, jog šie simptomai per kelias dienas praeis savaime. Tačiau kartais šie simptomai iš tiesų praneša apie netikėtai užklupusį gripą. Nors medicinoje šie du simptomai priskiriami tiek gripo, tiek peršalimo ligoms, tačiau reikia žinoti, kad gripą ir peršalimo ligas sukelia visiškai skirtingi virusai, ligos turi skirtingą eigą ir gydymą. Skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų, gripas sukelia ūmią ligą ir yra pavojingas dėl sukeliamų komplikacijų. Tai viena dažniausiai epidemijomis pasireiškiančių ligų. Kasmet gripu suserga 5-10 proc. gyventojų.

Peršalimą gali sukelti mažiausiai 200 skirtingų virusų, tokių kaip adenovirusai, paramiksovirusai, rinovirusai, metapneumovirusai, koronovirusai, enterovirusai, paragripo virusai. Žmogaus organizmas yra nuostabus, nes sugeba kovoti su tiek daug virusų! Tuo tarpu gripą sukelia gripo virusai (Influenzavirus A, B ir C.). Gripo virusas plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint. Seilių dalelės pasklinda ore, nusėda ant paviršių. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę.

Virusinėms kvėpavimo takų infekcijoms būdinga greita arba palaipsnė pradžia, pakilusi temperatūra, sloga, kosulys, dusulys, gerklės skausmas, čiaudėjimas, ašarojimas, galvos skausmas. Sunkesniu ligos atveju, jaučiamas raumenų skausmas ir silpnumas. Taip atsitinka todėl, kad organizmas stengiasi kovoti su įsibrovėliais.

Gripui būdinga staigi pradžia, didesnė nei 38-39°C temperatūra, šaltkrėtis, sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, „kaulų laužymas“, didelis nuovargis ir silpnumas. Retai pasitaikantys gripo simptomai yra šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas. Labai dažnai sunku atskirti peršalimą nuo gripo, bet remiantis vienu pagrindiniu rodikliu, galima suprasti, kad jus užklupo ne kas kitas, kaip peršalimas – tai žemesnė nei 38 °C temperatūra, jaučiamas gerklės skausmas, vargina sloga.

Virusai patekę į organizmą, pirmuosius simptomus sukelia per 24-72 valandas. Specifinio gydymo nuo virusinės infekcijos nėra. Antibiotikai jokiu būdu nereikalingi, nes nepadės, todėl kad jie veikia tik bakterijas, bet ne virusus.

Dauguma susirgusiųjų bando gydytis vitaminu C. Tačiau, Albertos universiteto (Kanada) atliktos studijos parodė, kad nėra jokio įrodymo, jog šis gydymo metodas yra tikrai veiksmingas. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad kur kas veiksmingesnė priemonė yra cinkas, kurį imuninės ląstelės naudoja kaip katalizatorių. Bet nereiktų perdozuoti, kadangi taip galima pakenkti organizmui. Deja, ar gydantis naudingi vitaminai C, D, E, tiksliai nežino niekas. Būtina taikyti profilaktikos priemonės: stiprinti organizmą, dažnai plauti rankas, vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis, gerai vėdinti patalpas, susirgus likti namuose, geriau nedirbti..

Peršalimas paprastai praeina per 10 dienų, o gripas gali užsitęsti net iki 3 savaičių. Siekiant išvengti gripo – pasiskiepykite. Geriausiai padaryti tai iki kiekvienų metų lapkričio 1 dienos.

O jei vis dėl to peršalote – gerkite daug skysčių, ilsėkitės ir esant daugiau 38°C vartokite priešuždegiminius vaistus, tokius kaip paracetamolis (500 mg vienkartinė dozė suaugusiems, ne daugiau kaip 4 dozės per parą) ir ibuprofenas (400 mg vienkartinė dozė suaugusiems, nedaugiau kaip 3 dozės, kurie palengvintų peršalimo sukeltus simptomus. Juos patartina vartoti ir gripo atveju. Nereikia vos kilstelėjus temperatūrai ar bėgant nosiai pulti pas gydytoją,- dėl didelio pacientų srauto papildomo vizito laukimas pas šeimos gydytoją gali prailgti, o sėdėjimas tarp sergančių neprisidės prie sveikimo, bet jei matote, jog simptomai nepraeina, arba temperatūra nekrenta, gali būti prasidėjusi bakterinė kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas tęsiasi ilgiau kaip 4 paros, intensyvus kosulys, krūtinės skausmas, pūlingos apnašos ant tonzilių, pūlinga sloga) – kuo skubiau kreipkitės į savo šeimos gydytoją, kuris paskirs tinkamą gydymą, o esant reikalui atliks nuodugnius tyrimus ir padės išvengti komplikacijų.

 

Bendra informacija

Informacija teikiama:
(Taikos pr. 46)
Tel: (8 46) 38 34 60

III šeimos gydytojo skyrius

(Pievų tako g. 38)
Tel.: (8 46) 41 00 24

I odontologijos skyrius

(Pievų tako g. 38)
Tel.: (8 46) 41 09 30

Miško ambulatorija

(Kretingos g. 31)
Tel.: (8 46) 35 14 00
-----------------------------------------
Registracija:

(Taikos pr. 46)
Tel: (8 46) 34 19 62
Tel: (8 46) 34 18 82

III šeimos gydytojo skyrius

(Pievų tako g. 38)
Tel.: (8 46) 41 00 24

I odontologijos skyrius

(Pievų tako g. 38)
Tel.: (8 46) 41 09 30

Miško ambulatorija

(Kretingos g. 31)
Tel.: (8 46) 35 14 00
-----------------------------------------
Darbo laikas:
Pirmadienis 8:00 - 20:00
Antradienis 8:00 - 20:00
Trečiadienis 8:00 - 20:00
Ketvirtadienis 8:00 - 20:00
Penktadienis 8:00 - 20:00
Šeštadienis 9:00 - 13:00
Sekmadienis nedarbo diena

Jūs esate  : Naujienos Gripas ar peršalimas