VšĮ Jūrininkų sveikatos priežiūros centras

Taikos pr. 46, LT-91213 Klaipėda, Lietuva

Pasaulinė kovos su vėžiu diena
image

Vėžys. Išgirdus šią diagnozę – ne retam pacientui žemė, rodos, išslysta iš po kojų. Mintis veja mintį: kodėl aš? Kodėl man? Ar aš pasveiksiu? Kas bus toliau...? Prasideda įnirtinga kova su nežinomu priešu, kurio nematai, bet žinai esint. Kova ne tik su liga, tačiau ir pačiu savimi – savo mintimis, jausmais. Į šį viso gyvenimo didžiausią mūšį įsitraukia visas būrys medikų ir artimųjų.

Ligos pradžia dažniausiai būna lėtinė ir užslėpta, todėl dažnai labai sunku diagnozuoti vėžį dar pradinėse stadijose. Žmogaus kūnas sudarytas iš audinių, kurie susidaro iš daug daug mažų ląstelių. Visos jos yra skirtingos ne tik savo išvaizda, bet ir atliekama funkcija, o dauginimosi procesai yra daugiau mažiau panašūs. Ląstelių dauginimasis yra nepaprastai svarbus žmogaus organizme, nes šiuo būdu žuvusias ląsteles pakeičia naujos. Vyksta nuolatinis atsinaujinimo procesas – susirgus, susižalojus ir t.t. Jeigu ląstelės nuolat neatsinaujintų – visų organų struktūra pasikeistų, organai nustotų funkcionavę. Kartais organizme ląstelių dauginimosi funkcija sutrinka dėl įvairių priežasčių (dėl kenksmingų veiksnių, genetikos sutrikimų ir pan.) ir tuomet jos pradeda daugintis nekontroliuojamai, tampa pakitusių formų, nebeatlieka savo gerybinių funkcijų, pradeda naikinti gerąsias ląsteles. Jeigu mūsų imunitetas toks nuostabus, kodėl jis nesunaikina šių ląstelių? Todėl, kad šios pakitusios ląstelės susidaro iš sveikųjų ląstelių ir imunitetas neatpažįsta jų kaip svetimų, kenkiančių. Nesveikų ląstelių dauginimosi procesas įgauna pagreitį ir jos pradeda kauptis vienoje vietoje, taip sudarydamos navikus, auglius, darinius. Kartais šios ląstelės atitrūksta ir nukeliauja į kitus organus, taip išsisėdamos po įvairias organizmo vietas, ten įsitvirtina ir pradeda vėl daugintis – atsiranda metastazės. Štai čia turi įsikišti medicina. Vėžio pašalinimo ir sustabdymo procese dirba visa komanda gydytojų, kurie stengiasi pažaboti šią ligą chirurginėmis, spindulinėmis ir cheminėmis priemonėmis. Tai labai ilgas ir sudėtingas procesas, reikalaujantis ne tik gydytojų kantrybės ir profesionalumo, žinių bagažo, tačiau ir paciento įsitraukimo į šį komandinį darbą.

Ar galima išvengti vėžio atsiradimo? Yra daugybė veiksnių, sukeliančių vėžio atsiradimą organizme. Ląstelių DNR mutacija vyksta genetiniame kode, kuris kartais yra paveldima, o kartais atsiranda dėl tokių veiksnių kaip rūkymas, žalingų ultravioletiniai saulės spindulių, toksinių medžiagų mūsų aplinkoje, maiste. Visa tai atsidūrę organizme skverbiasi į ląsteles, paveikia jų DNR ir taip atsiranda ląstelės genetinio kodo pakitimai. Naujai atlikti moksliniai tyrimai teigia, jog didžiausią įtaką vėžio atsiradimui turi žmogaus gyvenimo būdas. Todėl reikia neturėti žalingų įpročių, daug judėti, sveikai maitintis – valgyti daug daržovių ir vaisių ir palaikyti normalų kūno svori. Didžiausios vėžio rizikos grupės yra asmenys, kurie rūko, turi viršsvorio/yra nutukę arba serga lėtinėmis ligomis kaip hepatitas B ir žmogaus papilomos virusas.

Taip pat labai svarbu atidžiai sekti savo organizmą, reguliariai lankytis pas savo gydytoją, o atsiradus neaiškiems simptomams – nedelsti ir vykti į gydymo įstaigą, kurioje bus suteikta visa reikalinga informacija, ir, esant indikacijoms, bus atlikti tyrimai.

2018 metais pasauliniu mastu buvo nustatyta 17 milijonų naujų vėžio susirgimo atvejų, iš kurių 9,6 milijonai buvo mirtini.

STATISTIKA

1. Daugiau kaip 50 proc. piktybinių navikų atsiradimas priklauso nuo gyvensenos bei aplinkos veiksnių (žalingų įpročių, profesinių veiksnių, aplinkos užterštumo cheminėmis medžiagomis, jonizuojančios spinduliuotės ir kt.).

2. 1/3 pasaulio žmonių vartoja tabaką. Besivystančiose šalyse tabako vartojimas didėja. Išsivysčiusiose šalyse vyrų tabako naudojimas mažėja, moterų- didėja. Tabako naudojimas – 30 proc. mirčių nuo piktybinių navikų priežastis. Vartojusių tabaką plaučių vėžiu suserga 80 proc. pasaulio vyrų ir 45 proc. moterų. Tabakas taip pat sukelia burnaryklės, stemplės, gimdos kaklelio, kepenų ir šlapimo pūslės vėžį.

3. Mitybos veiksniai susiję su 30 proc. vėžio atvejų išsivysčiusiose šalyse ir su 20 proc. – besivystančiose. Nutukimas siejamas su storosios ir tiesiosios žarnos, gimdos kūno ir krūties vėžiu. Nutukimas ir fizinio aktyvumo stoka sąlygoja 10 proc. mirčių nuo vėžio.

4. 15 proc. navikų atsiradimas yra sąlygojamas infekcinių agentų. Gimdos kaklelio vėžys susijęs su ŽPV, galvos- kaklo (burnaryklės) vėžys- su ŽPV 16 tipu, skrandžio vėžys su H. Pylori, kepenų navikai su hepatito B ir C virusais, nosiaryklės vėžys su Epstein- Barr virusu. Vakcinos gali sumažinti sergamumą šiais navikais.

Naujausias atnaujinimas 2019-02-04
 

Bendra informacija

Informacija teikiama:
(Taikos pr. 46)
Tel: (8 46) 38 34 60

III šeimos gydytojo skyrius

(Pievų tako g. 38)
Tel.: (8 46) 41 00 24

I odontologijos skyrius

(Pievų tako g. 38)
Tel.: (8 46) 41 09 30

Miško ambulatorija

(Kretingos g. 31)
Tel.: (8 46) 35 14 00
-----------------------------------------
Registracija:

(Taikos pr. 46)
Tel: (8 46) 34 19 62
Tel: (8 46) 34 18 82

III šeimos gydytojo skyrius

(Pievų tako g. 38)
Tel.: (8 46) 41 00 24

I odontologijos skyrius

(Pievų tako g. 38)
Tel.: (8 46) 41 09 30

Miško ambulatorija

(Kretingos g. 31)
Tel.: (8 46) 35 14 00
-----------------------------------------
Darbo laikas:
Pirmadienis 8:00 - 20:00
Antradienis 8:00 - 20:00
Trečiadienis 8:00 - 20:00
Ketvirtadienis 8:00 - 20:00
Penktadienis 8:00 - 20:00
Šeštadienis 9:00 - 13:00
Sekmadienis nedarbo diena

Jūs esate  :